כמה קל היה אם היינו יכולים לחשב מראש כמה ידרשו מאיתנו על כל מני תשלומים שונים כשאנחנו מגיעים לברר עליהם. אז הנה, אתם יכולים

כשמגיעים למצב של לקיחת משכנתא, וכפועל יוצא גם ביטוח משכנתא השוואת מחירים היא חשובה וקריטית. אבל בשביל להשוות מחירים צריך לדעת בין מה למה אנחנו משווים, כמה עולה ביטוח משכנתא, וממה הוא מורכב.

ביטוח משכנתא מורכב משני ביטוחים: ביטוח חיים למשכנתא וביטוח מבנה. הראשון מתייחס למצב בו לווה המשכנתא נפטר ואז המבטחים משלמים את מלוא המשכנתא לבנק או למקור ממנו נלקחה המשכנתא מראש. השני מתייחס להיבטים של פגיעה בנכס עצמו, כתוצאה מנזקי צד ג', נזק טבע או אפילו גנבה של דברי ערך.

מה משפיע על גובה ביטוח המשכנתא?

כשמחשבים את גובה ביטוח המשכנתא לוקחים בחשבון מספר משתנים, אשר באים לידי ביטוי בכל מחשבון ביטוח משכנתא הנמצא ברחבי הרשת. המשתנים המשפיעים על גובה ביטוח המשכנתא הם גם כאלו המשפיעים על גובה המשכנתא עצמה, משום שהביטוח נגזר מביטוח המשכנתא. לכן, מירב המחשבונים הנמצאים באתרי הבנקים וחברות הביטוח מתייחסות גם לנתונים כאלו. המשתנים המשפיעים על גובה ביטוח המשכנתא הם:
מחיר הנכס ומספר שנות פריסת המשכנתא (כולל ריבית)
גיל הלווה
מצב כלכלי
מצב בריאותי
בכל מחשבון ביטוח משכנתא יכולות להופיע עוד קטגוריות, המשתנות בין מחשבון למחשבון.

במצבים שגרתיים, יחסית, בהם אין הגבלות יוצאות דופן או מקרים חריגים, עלות ביטוח המשכנתא תהיה סביב עשרה אחוז מגובה ההחזר החודשי של המשכנתא. כך, למשל, אם אנחנו משלמים 2,500 ש"ח בכל חודש, עלות הביטוח תהיה 250 ש"ח לחודש.

למה צריך לשים לב כשמשווים מחירים?

השוואת מחירי ביטוח משכנתא באתרי האינטרנט השונים עלולים להיות מעט מבלבלים. לרוב, אם נסתכל באתר של חברת ביטוח מסוימת או בנק מסוים, ייתכן ותהיה הטיה לטובתם.

לאור זאת, מומלץ לשים לב לנתונים כמו גובה הכיסוי, גובה הפרמיה החודשית, אפשרויות ההרחבה של הפוליסה וכן האם הפרמיה קבועה או משתנה בהתאם לגיל המבוטח (האם הפרמיה היום זהה לפרמיה בעוד עשרים שנה וכן עלותה). התייחסות לנתונים אלו תשאיר אתכם מוכנים ובעיקר מעודכנים.

כשאנחנו לוקחים משכנתא אנחנו יודעים שהיא תשולם במשך שנים רבות, ולכן חשוב לקחת בחשבון בגובה העלות גם את מחיר ביטוח המשכנתא. עוד לפני שרוכשים או בונים נכס, בדקו היטב מה יהיה גובה ביטוח המשכנתא שתצטרכו לשלם.